TrackMania 2 - centrum nowinek

Dyskutuj o wszystkim związanym z Trackmanią 2.

Moderator: Polish Moderator

sebik
Posts: 157
Joined: 22 Jun 2010, 15:40
Location: Poland/Śląskie

TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by sebik » 24 Apr 2011, 13:14

Od tłumacza: będę przekładał kolejne działy po kolei. W paru pierwszych dniach może sie zdarzyć tak, że w pewnym momencie urywa się polski, a zaczyna angielski :P

Znajdują się tutaj zebrane potwierdzone informacje dotyczące TM2.
Nie wahajcie się zadawać pytań i podawać źródeł do nowych informacji

Wymagania sprzętowe:
Hylis wrote:Pracujemy nad tym mocniej niż kiedykolwiek, by gra ruszyła na jak najmniejszym graficznym procesorze.

Oczywiście, że im większy będzie tym grafika będzie lepsza, ale udało nam się osiągnąć bardzo dobry FPS (ilość klatek na sekundę) na dość niskiej konfiguracji. Ciężko było nam w to wszystko uwierzyć, ale nasza testowa trasa w TM2 działa przy około 50-60 FPS na Acerze Revo, który kupiłem rok temu. Nie oznacza to, że będzie tak samo do czasu wydania albo w czasie rozgrywki sieciowej, ale uważamy że gra na chwilę obecną działa szybciej od Nations.
Hylis wrote:Chcemy jak najlepiej dostosować grę pod DX9, aby była obsługiwana przez jak największą liczbę sprzętu hardware przy wysokiej wydajności. Jeśli dostosujemy ją pod DX11, będzie to dodane w późniejszej łatce.
Hylis wrote:
pod.Gameurs wrote:Wrócę do tematu piętnastu środowisk:

-Czy folder gry będzie miał do 40GB? :shock:
-Specyficzne środowiska (Drift / Jazda dowolna, wiem że społeczność oczekuje zobaczyć znacznie więcej niż tylko wyścigi)
-Czy tak nietypowe środowiska takie jak Moon / Toon będą także wydane? :P
Na chwilę obecną planujemy 9 środowisk, z czego 3 będą do TM2. Rozważamy możliwość dodania driftingu i ewolucji, ale nie jest to takie pewne i oczywiste. Może powinniśmy dodać blok powerdriftu, aby uniknąć konieczności uczenia graczy jak driftować.
Hylis wrote: Fix pracuje nad jakością renderowania, tak abyśmy mogli jeszcze nieco poprawić grafikę i właśnie zdecydowaliśmy się rozdzielić efekty specjalne na dwie kategorie. Z pierwszej będą przystosowane tak, aby mogły pracować jak najsłabszym sprzęcie, z drugiej zaś efekty będą bardziej widowiskowe i zalecane dla lepszych komputerów.
__________________________________

Tytuły (środowiska) sprzedawane osobno w 3-miesięcznych odstępach:
Hylis wrote:Plan biznesowy ManiaPlanet powinien być prosty. Planujemy sprzedawać każdy "tytuł" (jedno środowisko dla wybranej gry, np. TM2 Canyon) osobno w rozsądnej cenie. Wszystkie tytuły będą mogły być używane niezależnie, ale połączone będą ze sobą systemem ManiaPlanet.

W zasadzie jest całkiem całkiem możliwe, że gracze będą kupowali planet'sy (nowa nazwa na miedziaki w systemie ManiaPlanet). Dzięki nim, będą w stanie dokonywać zakupu kolejnych tytułów. Sprawa jest powoli wykańczana, a będzie działać podobnie jak niegdyś nasza oferta kupna TMU za miedziaki.

I aby odpowiedzieć na pytanie haenr'ego: dla mnie DLC jest czymś co ma wypełnić niedobór czegoś, lub brakującą lukę w grze. Poprzez wydawanie odrębnych środowisk czuję, że nie będzie to raczej DLC, lecz bardziej oddzielone części lub samodzielne dodatki. Jak uważasz. To taki dodatek, ale nie stworzony po to, by dodać coś do już istniejącej gry, ale żeby dodać zupełnie nową.

Zooz, naszym planem minimum jest dziewięć środowisk, a ambitnym planem nawet piętnaście. Dostosujemy się do sytuacji jaka zaistnieje. Może być ich więcej lub mniej.
Hylis wrote:Cena ża każdy tytuł będzie niezależna. Będziemy wypuszczać pomniejsze tytuły częściej. Naszym celem jest zachować ciągłość wydawania kolejnych części. Jeżeli wypuścimy trzy środowiska w ciągu roku, w cenie 20 euro za jedno, wtedy wyjdzie na to, że będziesz mógł wydać 60 euro na trzy środowiska w ciągu roku. Jeśli preferujesz, np. tylko. TM2 i QM możesz zakupić tylko dwa tutuły i zapłacić mniej.
Hylis wrote:Pomysł jest taki, aby wydawać trzy środowiska na rok, po jednym dla każdej gry. Chciałbym zobaczyć jedno środowisko TM2, jedno SM i jedno QM każdego roku. Jest to narazie bardziej ogólna idea. Możemy nie wyrobić się w planie, jeśli będzie za dużo pracy nad środowiskami, a możemy skończyć przed czasem jeśli będziemy tworzyć efektywnie (i nie jest to wcale związane z ilością ludzi, ale jakością pracy, umiejętnościami i wydajnością)

W tym roku więc chcemy wydać dwa tytuły: jedno do TM2 i jedno do SM i najlepiej by było, gdyby udało nam się wydać trzy tytuły w nadchodzącym roku. Aktualnie prace są już daleko posunięte nad pierwszym TM2, a nad pierwszym SM musimy jeszcze sporo popracować.
__________________________________


Połączenie pomiędzy trzema grami?

Hylis ciągle wypowiada się niejasno na ten temat
Hylis wrote:
Ancestroll wrote: Maniaplanet: nazwa, która opisuje system scalający trzy gry wideo.

Image

Czy potraficie sobie wyobrazić jak trzy tak róźne gry mogą skupić się w jednym miejscu?
Czy sugerujecie, że będą się nawzajem dopełniać?

Tak wiele pytań bez odpowiedzi.
Pozostaje tylko enigmatyczny obrazek (u góry) który może być określony "Maniaświatem".

I co o tym myślicie?


Służy to głownie zasymbolizowaniu tego, że Mania jest centrum tego wszystkiego. [...]
Od tłumacza: Dalej wypowiedź Hylisa jest aż tak enigmatyczna, że sam nie zrozumiałem do końca jej sensu, tak więc pozostawiam wam też oryginał:
Hylis wrote:Basically, MT is a car and physics and a shooter is not much more

Hylis wrote:
insomnia wrote: Kolejne pytanie: Słyszeliśmy, że multiplayer połączy społeczność wszystkich trzech typów gier. Ale ile wspólnego będą mieć ze sobą te trzy gatunki? Przejdę więc do sedna:
Czy będzie możliwość stworzenia serwera z przemieszanymi mapami ze wszystkich trzech gier: TM2, QM i SM? (co za tym idzie przełączania trybu gry pomiędzy mapami, jak to było ze środowiskami w TMUF: Time Attack do Deatchmathu z limitem czasowym, itd.)

Florent? :mrgreen: :mrgreen:
Narazie nie wiemy. Być może 'narzucimy' sposób, w jaki wszyscy mogą grać na serwerze (będzie to ograniczenie do jednego środowiska, ale dodana zostanie możliwość przechodzenia w prosty sposób z jednego serwera na drugi całą grupą) LUB pozostawimy to graczom jak zechcą organizować swoje serwery. Mogą udostępnić go dużej liczbie graczy posiadającej tylko jedno środowisko lub zrobić dziki mix ze wszystkiego co istnieje dla siebie i swoich przyjaciół. Wszystko się jeszcze okaże :mrgreen: :mrgreen:

__________________________________


Środowiska:
Hylis wrote:
BLaHiTiS wrote:(...) Więc, czy będzie możliwość stworzenia każdej mapy na każdym środowisku w porze nocnej? (...)

"Tak", dla TrackManii i ShootManii wszystkie cztery pory dnia będą dostępne.


Dla TM² i SM cztery pory dnia (Dawn (świt), Day (dzień), Dusk (zmierzch), Night (noc)) będą dostępne.


(New)
Hylis wrote:(...)
Musieliśmy przerwać prace nad środowiskiem Valley we wrześniu 2009, ponieważ ciężko było je ukończyć za jednym razem. Spowodowało to, że zdecydowaliśmy się rozpocząć prace nad Canyonem zamiast Valley i użyć na nim samochodu z tegoż środowiska, ponieważ według nas bardziej pasuje do scenerii amerykańskiej pustyni.
(....)
__________________________________Import segmentów:

Hylis wrote:Zaopatrzymy graczy na start w cały zestaw 'początkowych' bloków. W dodatku oświetlenie wydaje się być lepsze (...)

Prawdopodobnie do importu bloków będzie służył format 'collada'. Będą też przykłady. Będzie możliwość formowania nowych kształtów bloków, ale jeśli będziecie chcieli dodać tekstury blok musi używać (dziedziczyć) tekstur z oryginalnie istniejącego zestawu (można też użyć moda, aby uzyskać inne tekstury). Jeśli mod nie zostanie użyty/załadowany gra będzie używała tekstur z oryginalnego zestawu (rodzica). Geometria będzie zapisana w pliku trasy, zatem gwarantuje to poprawne działanie trasy, nawet gry linki z locatorami wygasną.

'Materiały' będą ponumerowane jak i zestawy efektów. (...) Możemy rozwinąć listę wraz z łatkami, ale równie możliwe że poprzestaniemy na pierwotnej liczbie.
Kreacja bloków będzie możliwa przez grę lub zewnętrzne edytory takie jak Blender
Hylis wrote:rather type blender in my opinion. After perhaps an edition simplest piecewise could exist in another tool (preferably external, so we focus on the rest) but it's not too objective. Either people really want to model a block from an example, it is better not to pretend. It sure is hard, but we think it's better than doing full levels: mrgreen:
Hylis wrote:I think I already explained this. The geometry is superbly compressed in the track or replay file. For each texture you use in your block, you should select a default texture from the original set of texture in case your additionnal textures are missing. This way, all the challenges are always playable/replayable. Now, the size of the tracks could become quite bigger if changes too many things, but that's a little like loading your track with too many blocks. We have time to see what happen in that case, but that's not the best use of the system I think. It is better to have variations than extreme and total makeover made by the community to start with. An environment is too much work that also requires a lot of experience and management. So, this scenario is not our primary target.
__________________________________


Zarządzanie środowiskami na serwerach:

Hylis wrote:In fact, the solution will come from the practical aspect. My opinion is that we must leave it to players at the moment they start playing, and they will organise themselves well (if we give them the suitable filters) I thought of a solution which consists of two extremes: either one environment only, either to those who have all environments. But it would unnecessarily be criticized. Because in practice, I think that is what may have: single Environment players, or those wishing to play at all of them, at least occasionally.
__________________________________


TM2 w eSporcie :

Hylis wrote: To Nadeo, the eSports is very important, and I think it was well proved with our dedicated development, or even a complimentary color in a race. I still believe in eSports and its positive future. It is a way of bringing people of all countries, or those of the corners. With online, it's even a highly effective way to do it at lower cost to the players.
Hylis wrote:
wells. wrote:Cool. So do you think that TM2 and SM will have their places on the eSport scene ? And what about TMNF which has a big place now on eSport ?
Yes, they will have all their place. But the question is how big and which ones bigger than others.

Time is the answer. Take the TrackMania history and look where we ended. Think maniaplanet the same way. We will start somewhere, in some time, and will see things evolve from there. Maybe we will do a Nations 2, maybe we will not. I don't need a petition for it in order to think to it. But today, it would be useless to do it. If players want to do esport on Nations, the game is good enough in that respect, and it is not a hotkey or customizable interface that would make it a revolution.

So, we are always looking after competition because that's what action multiplayer games are often about at the highest level.
__________________________________Zderzenia w TM2?

Not between cars.
Hylis wrote:For years we know what we would if we integrate the collision, but we do not because you have more important things on our list. Like for example make a good fps and good rpg.

(New)

Some kind of car damage seems to be in the game, as we can see in the second screenshot of TM²:

Image

As you can see the car's paint is scratched and the bumper is hanging down on the left side.
So, no collisions between cars, but colliding with environmental elements seems to cause damage to the car.
More info will surely follow, the pic will be updated once the puzzle has been finished (more info about the puzzles at the bottom of this post)

(New)
Hylis wrote:On a gardé les collisions avec le décors si ça vous semble raisonnable comme choix.
Hylis wrote:
We kept the collisions with the scenery, if that seems a reasonable choice to you.


(source)

__________________________________


ManiaScript :
Hylis wrote:Our plan with ManiaScript is to design a game oriented language. That means it should know how to manage savegames, real time, interface and networking with relative ease. It has to be able to evolve. There is a lot to do in this domain but we advance slowly and surely
Hylis wrote:For a gamemode, a script is executed server side.
For a ManiaLink or ManiaTrack for instance, the script is executed client side (protected).
Hylis wrote:To give an example, the first maniascript we realised internally is a game of spider (the card game) that starts when we enter a certain zone and quits when we get out of that zone.
It's kinda stupid, i know :mrgreen:
__________________________________Ergonomia i zarządzanie zawartością gry:
refresh wrote:It would be really valuable to have a real content management in ² TM, SM and QM:
to manage maps, cars, skins, blocks and other additional content directly in the game

Because now you can just add content through the game, but we can not move, delete, rename, create folders ... It would be really nice because that's what I've done a hell monster in the track editor: I never think of going to sort all this in Windows before launching the game: you do realize that it once we have the editor under the eyes.
And even then ... It would be much more practical and "user-friendly!
Hylis wrote:@refresh
I am not certain that it will launch. Maniaplanet will then evolve to make it more comfortable using a certain system.
__________________________________Ergonomia i zarządanie informacjami:
refresh wrote:It would be really appreciated to have a real data management system in TM², SM and QM:
To be able to manage the maps, the skins, the blocks and every other content directly in the game.
Because right now we can only add things in the game, but we can't move, erase, rename nor create folders...
It would really be nice because that is what made a mess in my track editor: I never think of ordering everything in Windows before starting the game, one only starts realizing it once in the editor.
Even, it would be practical and user friendly.
Hylis wrote:@refresh
I'm not certain that will be included at launch. ManiaPlanet has to evolve to make certain applications of the system more comfortable to use.
__________________________________Edytor tras:

Hylis wrote: So we finally will be able to select more than one block, and move it, copy it or save it.
That was one big thing missing in previous editions, and will allow builders to work faster and more efficient.
Light information in map files will help people with slower pc's to reduce loading times and prevents calculation errors client side.
And we will get new building blocks! We can't have enough of them :)
__________________________________


Wersje konsolowe gry?
Hylis wrote:Skupiamy się w tym momencie na wersji PC.

__________________________________


Czy już cokolwiek wiadomo na temat daty premiery gry?
Hylis wrote: It is unfortunate, since we really want to get into the action with the players, but there are many things to prepare on many sides. When I wrote Q4 2010 at E3 time, I really believed it. The game is well playable at the moment. The team is working on making more blocs (they take more time to do than original ones!) and still on making the maniaplanet application. This application is quite simple, but it needs some arrangements in order to welcome all the update that we want to do afterward.

There are two things I would like to insist on:
1. I don't want you to think that we are adding a lot of features.
Our goal at the moment is really to make only what is needed. Like I have read somewhere: something is perfect when you can't remove more, not when you can't add more. That's the spirit and our goal at the moment. We target a pure fun game at the moment. After, the players activities will tell us where to expand.

2. I don't want you to think that we are losing our time
We are moving fullspeed! All the team is working hard and is really concentrated on a daily basis. And with all the experience of the team, we are making the right choices to make things quickly but solid enough for a big future of maniaplanet.

Even with this two parameters, we have a lot of work. When we announced TrackMania 2, our plan was to first release one full game. Now, we have added ShootMania and QuestMania to take care but also the maniaplanet application and servers. So, things takes more time. For example, I still have to decide if I will include the splitscreen mode and the block import at first release. The engine is done to welcome both features, but the interface are to be done. My idea is that since we want to release three TM² environments, we may use those occasions to update the game with these features.
(New)
Hylis wrote:The dates I am giving were always sincere. The Q4 2010 for the beta was a real one, but after some months, I wanted to make the gameplay model even more solid, the graphics even better and to make some blocks for both of it based on this thougts. Meanwhile, we were improving the ManiaScript speed and stability since it is difficult to make too many evolution on a scripting language once code is started to be wrote on it. I have spent some 'weeks' in meeting and setting up the publishing internally. This is also how we are able to launch this normally this month (Note: today is April 8 2011) , with upcoming printed press articles combined with community priority reveal ;)

The weeks after E3 (Note: E3 Expo = June 7-9, 2011) is serious, but if we have some new discovery on ShootMania, we may prefer to wait a little to overcome the new challenges, instead of launching maniaplanet and do that at the same time. I feel we are on a great path at the moment, but if there is a new great ideas that has to be done before the first release in order to make it possible, I would have to make a choice. It is far from simply releasing a game, it is releasing an operating system that should enables players to create in it, but also support evolution from us. Also, making an online system that handles the maniaplanet system, instead of three separate games, is a development we had to make before the beta of TM².

Anyway, I hope you will appreciate the quality of the work as soon as possible!
(New)
Hylis wrote:Until mid-june, we reveal the game
after, we start talking about the beta ;)
__________________________________


Dostępne zdjęcia:

(New)

Screenshots are being assembled by the community at the moment.
Nadeo has found a very original way to share the first screenshots.
Every time a player starts up TMUF, he receives a piece of a puzzle.
After assembling these pieces, a screenshot appears.
The community is working together hand in hand, throughout all nations of the world to acquire all the pieces and complete the puzzles.
The first screenshot/puzzle has been finished:

Image

The second picture is done too:

Image

And the third screenshot puzzle has been resolved, gg community!

Image

Forum member djkueken made a nice artist impression of the first teaser:

Image

Click the pictures for the hi-res versions.

__________________________________


O zgodności z poprzednimi wersjami:

(New)
Hylis wrote:TrackMania United Forever, fruit of the union between TM "red box", its 2 add-ons, Sunrise, its add-on, the game TrackMania Nations and finally the add-on Forever and all tracks together that it can play, including the ones from 2003 will remain under the name TrackMania 1.

ManiaPlanet is a new start that will break backwards compatibility to a certain level, we could have kept it with some extra effort, but then we would have been forced to maintain that compatibility for many years to come.

Never the less, we have just made a new dedicated server for the game (TMF) and certain new online systems are still developed in compatibility with that, like the recent ManiaLive, an open source server controller, and ManiaHome, which lets gamers receive notifications about the actions of their buddies on the ingame web system.

(source)
__________________________________


Dostępne filmy:

(New)

Ns tronie Ubisoftu ukazał się Teaser, jest to pierwszy film ukazujący środowisko Canyon.
Kliknij tutaj aby pobrać plik.


__________________________________

elitechris
Posts: 297
Joined: 09 Apr 2011, 20:57
Location: Illinois, USA

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by elitechris » 24 Apr 2011, 14:04

Ty to na bieżąco tłumaczysz?

P.S. Tłumaczę ci ten tekst nt. tego połączenia tych 3ch gier:
Hylis wrote: Mówiąc wprost, MT to [tylko] samochód, a fizyka i strzelec nie są niczym więcej.
Myślę, że to jest najlepsze i najsensowniejsze tłumaczenie.
Image
Image

ManiaPlanet Forever!

User avatar
kamyl
Posts: 248
Joined: 05 Apr 2011, 18:18

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by kamyl » 26 Apr 2011, 06:34

No, dużo tego masz :D. Narazie jest dobrze, tłumacz dalej wytrwale. ;p

elitechris
Posts: 297
Joined: 09 Apr 2011, 20:57
Location: Illinois, USA

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by elitechris » 26 Apr 2011, 08:37

Mówisz o tłumaczeniu mojego QM czy QM i również tego?

Mi to nie będzie przeszkadzać - i tak nie ma ostatnio za wiele wieści o QM.
Image
Image

ManiaPlanet Forever!

User avatar
nod32
Posts: 76
Joined: 06 Apr 2011, 11:49

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by nod32 » 26 Apr 2011, 09:57

elitechris wrote:Mówisz o tłumaczeniu mojego QM czy QM i również tego?

Mi to nie będzie przeszkadzać - i tak nie ma ostatnio za wiele wieści o QM.
A może mówi o tłumaczeniu sebika?...

elitechris
Posts: 297
Joined: 09 Apr 2011, 20:57
Location: Illinois, USA

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by elitechris » 26 Apr 2011, 10:52

Aa, źle zrozumiałem wypowiedź kamyla - myślałem, że to on tłumaczy, a to tłumaczy sebik. :?
Image
Image

ManiaPlanet Forever!

sebik
Posts: 157
Joined: 22 Jun 2010, 15:40
Location: Poland/Śląskie

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by sebik » 26 Apr 2011, 18:00

Długościowo nieco za obszerny ten artykuł. Jeśli ktoś chce przetłumaczyć jakiś dział walnąć PM'a.

elitechris
Posts: 297
Joined: 09 Apr 2011, 20:57
Location: Illinois, USA

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by elitechris » 26 Apr 2011, 19:58

Mogę ci całą resztę przetłumaczyć. :D
Image
Image

ManiaPlanet Forever!

User avatar
DawidDS4
Posts: 7
Joined: 23 Dec 2010, 15:57
Location: Poland

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by DawidDS4 » 28 Apr 2011, 20:05

elitechris wrote:Mogę ci całą resztę przetłumaczyć. :D
To tłumacz, bo stoi i stoi ;)

elitechris
Posts: 297
Joined: 09 Apr 2011, 20:57
Location: Illinois, USA

Re: TrackMania 2 - centrum nowinek

Post by elitechris » 28 Apr 2011, 20:08

Nie wiem, czy mam pozwolenie od sebika. :D
Image
Image

ManiaPlanet Forever!

Post Reply

Return to “Trackmania 2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest